نه گفتن یک هنر است…

نه گفتن یک هنر است…

تا حالا شده به کسی نتوانید بگویید “نه”…!؟

تا حالا شده به خاطر “نه” نگفتن آرامش خودتان را به هم زده باشید؟!

تا حالا شده که یک نفر از شما چیزی بخواهد و یا درخواستی داشته باشد و شما نتوانید بگویید “نه”؟!

مطمئناً برای همه ما پیش‌ آمده است که کسی از ما یک درخواست دارد و ما دوست نداریم که آن کار را انجام بدهیم اما نمی‌توانیم بگوییم “نه”…!

اگر شما هم این مشکل را دارید و در “نه” گفتن بسیار ضعیف هستید توصیه می‌کنم این مقاله را خوانده و راهکارهای ارائه‌شده را اجرا کنید تا بتوانید هنر “نه” گفتن را بیاموزید…

همه ما در موقعیت‌هایی قرار می‌گیریم که نمی‌توانیم بگوییم “نه” و این باعث می‌شود که ما اعتبارمان را از دست بدهیم یا علی‌رغم میل آن کار را انجام می‌دهیم.

برای مثال اگر کسی از ما درخواستی دارد و ما نمی‌توانیم بگوییم “نه” و مثلاً می‌گوییم که چند دقیقه دیگر بهت خبر می‌دهم و دیگر خبری از ما نمی‌شود؛ به‌عنوان‌مثال گوشی را خاموش می‌کنیم، جواب تلفنش را نمی‌دهیم و… این اعمال باعث می‌شود که اعتبار ما در مقابل فرد درخواست‌کننده خراب شود. در صورت جواب بله گفتن هم مجبوریم کار را برخلاف میل باطنی انجام دهیم.

البته اینکه چه کسی از ما درخواست کند بر جواب دادن ما تأثیر دارد به‌عنوان‌مثال کسی که برای ما مهم است هر کاری را هم که از ما بخواهد، هر طور که شده آن کار را برایش انجام می‌دهیم و مهم نیست که چه باشد.

برای جواب “نه” دادن به‌صورت کلی ۴ مرحله را باید یاد بگیریم و انجام دهیم تا هم بتوانیم “نه” بگوییم و هم در صورت “نه” گفتن طرف مقابلمان از ما ناراحت نشود.

این ۴ مرحله به شرح زیر است:

 1. تصمیم‌گیری
  اولین مرحله برای جواب دادن به درخواست مسلماً این است که تصمیم بگیریم که می‌خواهیم بگوییم “نه” یا اینکه بگوییم آره و درخواست را قبول کنیم. در صورت قبول درخواست که هیچی درخواست را انجام می‌دهیم اما در صورت “نه” بودن جواب به مرحله دوم می‌رویم.
 2. همراه شدن با درخواستِ طرف مقابل
  پس‌ازاینکه تصمیم گرفتیم که جواب “نه” می‌خواهیم بدهیم باید برای جلوگیری از ناراحتی طرف مقابل کمی با او و درخواستش همراه شویم. به‌عنوان‌مثال اگر کسی از ما درخواست مقداری پول را دارد بگوییم چقدر می‌خواهی؟ میشه بپرسم برای چه‌کاری می‌خواهی؟ یا چرا وام نمی‌گیری؟ و از این نوع سوالات که باعث شود یک مکالمه چندین ثانیه رخ دهد.
 3. بیان دلیل جواب “نه”
  بعدازاینکه کمی با طرف مقابل همراه شدیم دلیل اینکه نمی‌توانیم درخواستش را انجام دهیم و اینکه جواب ما “نه” هست را برای او شرح دهیم.
 4. پیشنهاد دادن برای کمک طرف مقابل
  در آخر می‌توانیم برای کمک چند پیشنهاد برای حل مشکل به‌طرف مقابل ارائه کنیم.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹۴۹

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *