شکست؛ آذوقه‌ی مسیر موفقیت

شکست؛ آذوقه‌ی مسیر موفقیت

آیا شما هم در حین حرکت به سوی هدفتان شکست را قبول می کنید و نا امید می شوید؟

آیا شکست خوردن را یک نتیجه بسیار بد می دانید؟

آیا فکر می کیند همین که در راه رسیدن به چیزی که می خواهید شکست خوردید دیگر تمام است و به آن نمی رسید؟

اگر جوابتان به پرسش ها مثبت است که پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه فرمایید و متوجه می شوید که چگونه می توانید پاسختان را به منفی تبدیل کنید و همراه با کسانی که پاسخشان منفی است مطالب بیشتری در مورد شکست و راه های مقابله با آن یاد بگیرید تا بتوانید به خواسته هایتان برسید.

 

متاسفانه اکثر افراد در جامعه شکست را یک نتیجه بسیار بد تلقی می‌کنند و بعد از شکست خوردن دیگر تلاشی نمی کنند در صورتی که این چنین نیست و ما باید شکست هایمان را تبدیل به پیروزی کنیم.

شکست ها تنها، راه هایی هستند که به پیروزی ختم نمی شوند و ما باید با تجربه های برگرفته شده از آن شکست ها و آن راه ها، راه های دیگری را برای رسیدن به پیروزی امتحان کنیم بدون اینکه بعد از شکست حتی اندکی احساس نا امیدی کنیم.

از نظر من شکست را ما برای خودمان تعریف می کنیم، شکست اصلا می تواند برای ما کاملا بدون معنا باشد زیرا هر راهی که به موفقیتمان ختم نمی شود به ما تجربه هایی اضافه می کند و ما را در رسیدن به موفقیت کمک می کند و به گونه ای است که بدون این تجربه ها رسیدن به موفقیت امکان پذیر نمی باشد.

 

هر شکستی که ما در راه رسیدن به اهدافمان با آن روبرو می شویم مسلماٌ بازتاب اشتباهاتی است که مرتکب شده ایم و نکته بسیار مهم این است که ما باید از این اشتباهات درس بگیریم تا به موفقیت برسیم.

 

باید این اصل را بپذیریم که شکست به معنی پایان نیست بلکه به معنی آغاز دوباره است.


از نظر من ما باید شکست را تجربه کنیم می دانید چرا؟!

چون که برای رسیدن به موفقیت باید شکست خورد و باید حس و احساس ترس از شکست را در خودمان از بین ببریم اگر ترس از شکست داشته باشیم به هیچ عنوان موفق نخواهیم شد. به عنوان مثال با ترس از شکست هیچ وقت استارت کاری را نمی زنیم.

از شکست ها باید درس گرفت، شاید فکر کنید که بعد از شکست اعتماد به نفسمان پایین می آید و دچار افسردگی می شویم اما باید توجه کنیم که شکست می تواند یک کادو و هدیه برای ما باشد و مزیت های زیادی برای ما دارد به عنوان مثال:

 • شکست باعث می شود در خود متوجه مهارت هایی شویم که هرگز از وجود آنها مطلع نبوده ایم. در واقع شکست خوردن شما را تحت فشار می گذارد تا راه حل دیگری پیدا کنید و بیشتر از خودتان ظاهر شوید.

 

 • شکست خوردن باعث می شود ما از دیگران کمک بخواهیم و این نشانه قدرت ماست. مسیر هایی هستند که به تنهایی نمی توانیم آنها را طی کنیم.

 

 • شکست باعث می شود مجبور شوید نگرش منفی را از خود دور کنید و با نگرش مثبت به راه خود ادامه دهید.

 

 • شکست در دراز مدت باعث می شود ما یاد بگیریم که بعد از هر شکست چه رفتاری از خود بروز دهیم و چگونه با آن مقابله کنیم.

 

به شکست خوش آمد بگویید زیرا می تواند دوست بسیار خوبی برای شما باشد.

.

استیو جابز می گوید:

“اگر تمایل کافی به شکست خوردن ندارید موفق نخواهید شد”

و اما حالا به این سوال می رسیم که چگونه از شکست هایمان درس بگیریم؟!

 • می توانیم بعد از هر ناکامی، به مسیری که آمده ایم و کارهایی که انجام داده ایم فکر کنیم و از اشتباهاتی که کرده ایم درس بگیریم و برای ما تجربه شود که دیگر آن اشتباهات را تکرار نکنیم.

 

 • از زمان شروع کار، به اوضاع و شرایط به صورت منطقی و همانطور که هست نگاه کنیم و نه آنطور که خودمان می خواهیم.
 • با این کار اشتیاقمان در کار زیاد خواهد شد و اگر هم در طول مسیر با شکست و ناکامی مواجه شدیم، اشتیاقمان به کار باعث می شود تا راه را ادامه دهیم.
 • همانطور که گفتم چیزی به نام شکست وجود ندارد، فقط ممکن است اوضاع آن طور که ما می خواهیم پیش نرود که در این صورت باز هم درسی برای یاد گرفتن و تجربه ای برای کسب کردن وجود دارد پس عملاٌ شکستی اتفاق نیفتاده است.

 

 • خیلی از افراد هستند که بعد از شکست خوردن خجالت می کشند و کارشان را ادامه نمی دهند، باید توجه کنیم بسیاری از کارآفرینان بزرگ دنیا در رسیدن به موفقیت ها بارها و بارها و بارها شکست خورده اند و تنها دلیل موفقیت آنها این بوده است که دوباره تلاش کرده اند.

 

 • مارک زاکربرگ، بنیان گذار فیس بوک، می گوید: “هیچ وقت از شکست اجتناب نکنید، زیرا ممکن است بارها آن را تجربه کنید. هیچ چیزی غیر ممکن نیست، باید بتوانید از شکست های خود درس بگیرید و به سمت موانع خیز بردارید”.

 

 • این را باید در نظر بگیریم که اگر با ترس از شکست بشینیم و هیچ کاری نکینم تا اوضاع درست شود، قاعدتاٌ هیچ وقت در زندگی موفق نخواهیم شد.
 • پس بهتر است که شروع به کار کنیم و شکست بخوریم و درس بگیریم و با قدرت بیشتری به کارمان ادامه دهیم و بارها و بارها شکست را تجربه و درس بگیریم تا سرانجام موفق شویم.
 • چرایی کار خود را بدانیم؛ وقتی بدانیم چرا داریم کاری را انجام می دهیم مسلماٌ ناکامی و شکست های مسیر نمی تواند ما را متوقف کند.

به صورت کلی سه کار را باید انجام دهیم:

 1. دلایل شکست خوردنمان را بشناسیم و مورد بررسی قرار دهیم

 2. درس بگیریم و تجربه کسب کنیم

 3. بلافاصله به راه ادامه دهیم

بازهم می گویم چیزی به اسم شکست وجود ندارد، بعداز هر ناکامی چیزی برای یادگرفتن وجود دارد؛ اگر شکست خوردید دوباره تلاش کنید، تلاش کنید و بازهم تلاش کنید تا سرانجام به موفقیت برسید.

امیدوارم خواندن این مقاله کمکی به شما در مواجهه با شکست هایتان کرده باشد.

فردایی بهتر بسازیم”.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۱۹۴۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. علی
  4:46 2019/04/08

  بسیار عاااالی و کامل بود. احسنت بر شما.

 2. pingback نه_به_ازشنبه؛ از همین الان شروع کن - بهتر از این